האם "שוד דרכים" מהווה תאונת דרכים

כולנו נוסעים בדרכים כל הזמן, הן בתחבורה ציבורית, והן ברכבנו הפרטי.

ניתן לראות כי תקיפות ומעשי שוד שונים מוכרים במדינות מערביות, בניהן ישראל.

נהגים אשר חוו תקיפה במהלך נהיגה או בעת עצירה בשולי הדרך, פעמים רבות מבקשים לדעת, ובצדק,  האם "שוד דרכים" מהווה תאונת דרכים.

 

לפני הכל – מה זה שוד דרכים

ברוב המקרים, שוד דרכים כולל אלימות אשר משמשת את השודד על מנת לשדוד את הרכב, או את רכושו של הנהג. אך במקרים אחרים, השוד נועד בכדי לבצע מעשה פשע אחר. במהלך שוד דרכים, נחשף הנהג לסכנה רבה, ולעיתים אף יכול לסבול מטראומה לאורך זמן.

כמו כן, מעבר לטראומה, במקרים רבים מדובר בנזק משמעותי כגון גניבת ציוד יקר ערך כמו מכשיר סלולר, ארנק, תיק ועוד. לפי הנתונים ניתן לראות כי במרבית מקרי השוד, אין לשודדים כוונה לפגוע בנהג, אך יש מצבים בהם הנהג חשוף לאלימות פיזית, מילולית, ולעיתים אף לסכנת חיים.

בית המשפט העליון עונה על השאלה האם "שוד דרכים" מהווה תאונת דרכים:

כאמור, שוד דרכים מבוצע בדרך כלל על מנת לגנוב את המכונית עצמה. שיטה זו חוסכת לשודד זמן יקר, נסיעה למקום מרוחק, איתור רכב, פריצה, וכמובן הימלטות.

יותר מעשור שנים חלפו מאז החליט בית המשפט העליון כי פגיעה פיזית באדם במהלך שוד דרכים אינה כלולה בהגדרה על פי החוק של תאונת דרכים. המשמעות של כך היא כי לנשדד למעשה לא מגיע פיצוי כספי בגין נזקי גוף אשר נגרמו לו.  במקרים מסוג זה, על הנהג לפנות אל הביטוח הלאומי.

 

מדוע הוחלט כי שוד דרכים אינו מהווה תאונת דרכים?

הטיעון מסביר כי שוד דרכים אינה סיטואציה אשר נובעת בעקבות שימוש ברכב למטרות תחבורה. מדובר באירוע אשר אינו נחשב לשכיח, זאת ביחס לתאונות דרכים. למעשה, המניע המרכזי של השודד הוא לגנוב את הרכב, אך על מנת להשיג את מטרתו, פעמים רבות עליו לפגוע בנהג.

עוד החליט בית המשפט העליון כי רצון להפיל את הנהג מחוץ לרכב שקול לרצון לפגוע בו. על כן, בנסיבות מסוג זה, נקבע כי שוד דרכים אינו מהווה תאונת דרכים.

כמו כן, חשוב לזכור כי ברגע שמתחיל אירוע בלתי ברור ומסוכן על הכביש, חשוב במיוחד ליצור קשר עם המשטרה במהירות האפשרית. זאת בעקבות נתונים אשר מראים כי השודד קודם כל ניגש לנייד של הנהג, על מנת למנוע אפשרות דיווח על המעשה. גם אם הסיטואציה לא הפכה להיות שוד דרכים, עדיף להפעיל ״התראת שווא״, מאשר להיפגע.

ניתן לראות כי בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בוחרים לפנות לעורך דין מקצועי במקרה של שוד דרכים. ישנה חשיבות מהותית ורחבה לפנייה לעורך דין מקצועי אשר מתמחה בתחום דיני תעבורה. זאת על מנת לחסוך זמן יקר, עוגמת נפש, והתמודדות ארוכה מול תהליכים רבים ובירוקרטיה. לייעוץ מקצועי אצל יערית אוליאל.

 

שודד

אולי תאהבו גם את:

מהו ביטוח תאונות אישיות?

ביטוח תאונות אישיות הוא ביטוח שנרכש במסגרת פרטית (מחברת ביטוח) המעניק פיצוי כלכלי במידה והמבוטח עובר תאונה שבמסגרתה נפטר, ניזוק או כל תוצאה אחרת. התאונות

קרא עוד »