האם להמיר את קרן הפנסיה בקופת הגמל?

קרן פנסיה וקופת גמל הם שני מוצרים שמטרתם דומה: עידוד חיסכון של עובדים לקראת תקופת הפרישה, באמצעות הטבות מס שונות. מאז שנת 2008, בה עברו מספר תיקונים בחוק הנוגע לחסכונות פנסיה ולחסכונות בקופת הגמל, מכווין משרד האוצר את החוסכים לחסוך בקרן פנסיה כמוצר חסכון מרכזי.

קופת גמל היא מוצר חסכון חדש יחסית, המבקש להציע אלטרנטיבה לקרן פנסיה בסגנון קופת הגמל לתגמולים שהיתה נפוצה עד לשנת 2008. לאחר ירידת אטרקטיביות קופת הגמל לתגמולים בשל שינויי חקיקה, הכריז משרד האוצר על השקת קופת הגמל להשקעה, במטרה למלא את החלל שנוצר עם היעלמות קופת הגמל לתגמולים. זוהי קופת הגמל אליה נתייחס במאמר זה.

 

מה הם ההבדלים בין קופת הגמל לבין קרן הפנסיה?

בין קופות הגמל לקרנות הפנסיה מספר הבדלים, שיכולים להוות חסרונות בעבור אנשים מסויימים אך להיתפס כיתרונות בעבור אחרים. רשימת ההבדלים כוללת – הבניית כיסויים ביטוחיים בתוך קרן הפנסיה שאינה קיימת בקופת הגמל, ביטול דמי הניהול מהפקדה בקופת הגמל והשארת דמי ניהול מצבירה בלבד, והרכב ההשקעות שאינו קבוע בקופת הגמל לעומת תיק הפנסיה, בו ההרכב קבוע וכולל אג"ח המיועדות לצורך זה בלבד, דבר המבטיח תשואה יציבה.

 

בואו נדבר על משמעות ההבדלים האלו

כיסוי ביטוחי לאבדן כושר עבודה במסגרת קרן הפנסיה כלול תשלום על ביטוח אובדן כושר העבודה. עלות הכיסוי בשיעור של  75% במסגרת זו מסתכם בכ 75 אלף שקלים היורדים מתגמולי הפנסיה של השכיר, המשולמים על ידי המעסיק.

בקופת הגמל, המעסיק נאלץ לשלם על רכישת כיסוי ביטוחי נפרד, בסכום שנגרע מהפקדותיו לקרן הפנסיה של העובד. התשלום על הכיסוי הביטוח מחוץ לקרן הפנסיה מסתכם בכ135 אלף שקלים. בנוסף על מחירו הגבוה יותר ל הכיסוי (כמעט פי 2), יייתכן ועם השנים יידרש העובד להשלים מכיסו את מחיר השלמת הכיסוי ל-75%, בשל עליית מחיר הכיסוי עם העלייה בגילו של המבוטח.

 

ביטוח שארים

בדומה לכיסוי הביטוחי לאבדן כושר עבודה, גם את ביטוח השארים הכלול בקרן הפנסיה ייאלץ החוסך בקופת גמל לרכוש באופן עצמאי, באמצעות רכישת ריסק. עלות ממוצעת של הריסק תסתכם בכ-44 אלף שקלים, כאשר בחישוב נכללים הפחתת סכום הריסק שנדרש לרכוש במהלך השנים.

 

דמי ניהול על צבירה בלבד

לכאורה, ביטול דמי הניהול על הפקדה והשארת דמי ניהול על צבירה בלבד נשמע כמו צעד שיפחית את מחיר דמי הניהול לקופת הגמל. בפועל, יש לזכור שלאורך השנים סכום הכסף בחסכון גדל, דבר שהופך את אחוז דמי הניהול מהצבירה לסכום משמעותי יותר מהסכום שנגבה בדמי הניהול להפקדה. בקופת הגמל, דמי הניהול מצבירה גבוהים יותר מאלו הנגבים בקרן הפנסיה, מה שהופך את דמי הניהול הכוללים של קרן הפנסיה לנמוכים יותר מאלו של קופת גמל בטווח הארוך.

 

אז למה בכל זאת קופת גמל – חופש מרכישת אג"ח

לפי הקריטריונים שצוינו, קופת הגמל נמצאת בעמדת נחיתות משמעותית לעומת קרן הפנסיה. לכן, היתרון המרכזי של מעבר לקופת גמל הוא בחופש בבחירת אפיקי ההשקעה הקיים במסגרת זו כיום. בעוד שקרן הפנסיה מוגבלת להרכב תיק מסויים השומר כל תשואה בינונית אך בטוחה, במסגרת קופת הגמל ניתן להשקיע באפיקים מסוכנים יותר ובעלי פוטנציאל רווח גבוה יותר. בפועל, כדי להגיע לשיוויון בין שני המוצרים, דרוש יתרון של לפחות 0.5% בתשואה לאורך שנות החיסכון.

בסופו של דבר, יתרונה של קופת הגמל רלוונטי לפלח אוכלוסייה מצוצמם מאוד, הכולל בעלי שכר גבוה המעוניינים בחופש לשלוט בהשקעותיהם ועדיין להינות מהטבות המס המקושרות לקרן הפנסיה. לאחרים, אין יתרון בחיסכון בקופת גמל על פני חסכון בקרן פנסיה מבחינת תנאי החיסכון או העלויות הנלוות אליו, ואף להפך: ישנה עליה בעלויות הביטוחים ובתשלום דמי הניהול.

לפרטים נוספים: https://www.shakoof.org.il

אולי תאהבו גם את:

תרחיש סכסוכי שכנים
סכסוכי שכנים? כך תפעלו

סכסוכי שכנים הם עניין נפוץ שיכול להפוך את החיים בבית משותף או באזור מגורים של בתים צמודים, לקשים ואף לבלתי נסבלים. סכסוכים אלו יכולים לנבוע

קרא עוד »