פיטורים – כל מה שעובד מפוטר צריך לדעת

ישנן סיבות רבות אשר יכולות להביא מעסיק לפטר עובד, החל בסיבות לוגיסטיות כגון צורך בצמצום הוצאות בעסק ועד סיבות יותר פרסונליות כגון חוסר התאמה מקצועית של העובד. אך בלא קשר לסיבה כל הליך של פיטורין חייב להיעשות על פי מערכת חוקים ברורה. אם אתם חוששים למקום העבודה שלכם חשוב שתדעו באילו מקרים פיטורים הם לא אופציה חוקית עבור המעסיק ואילו זכויות יש לעובד העומד בפני פיטורים.

 

מקרים בהם המעסיק אינו יכול לפטר עובד

החוק אינו יכול להעניק חסינות מוחלטת בפני פיטורים אך ישנם מקרים בהם החוק מעניק הגנה לעובדים מסוימים:

 

עובדים שמשרתים במילואים

עובדים שחזרו ממילואים מוגנים מפני פיטורים למשך 30 ימים מיום חזרתם.

 

משפחות שכולות של חללי צהל

משפחות ששכלו בן או בת משפחה ששירתו בצה"ל זכאים להגנה מפיטורים למשך השנה הראשונה מפטירת החלל.

 

נשים שעוברות טיפולי פוריות, נשים בהריון או נשים לאחר לידה

מעסיקים אינם יכולים לפטר עובדת אשר נאלצה להעדר ממקום עבודתה בשביל טיפולי פוריות. כמו כן לא ניתן לפטר עובדת בהריון או עובדת שילדה במהלך החודשיים האחרונים.

עובדים חולים או עובדים בעלי מוגבלויות

חל איסור לפטר עובד שנעדר ממקום עבודתו בשל מחלה כל עוד יש לו יתרה של ימי מחלה. כמו כן, בהתאם לחוק שוויון הזדמנויות לאנשים בעלי מוגבלויות, חל איסור לפטר עובד עקב לקות או מוגבלות שהוא סובל ממנה או לפטר עובד המטפל בבן משפחה הסובל ממוגבלות. יתר על כן המעסיק מחויב לבצע התאמות בכדי להתאים את מקום העבודה לצרכים של העובדים שלו.

 

שימוע לפני פיטורין

מקום העבודה מחויב לערוך לעובד שעומד בפני פיטורים שימוע. בהתאם לחוק הזימון לשימוע צריך להימסר בכתב מבעוד מועד ולכלול פירוט של הסיבות בגינן נשקל לסיים את העסקתו של העובד. בשימוע עצמו יש לוודא כי העובד מבין מדוע הוא עומד בפני פיטורים ולתת לו הזדמנות נאותה להסביר את עצמו. כמו כן זכותו של העובד להגיע לשימוע עם בן לוויה מטעמו, עורך דין או כל נציג אחר שיוכל לסייע לו. לאחר שהמעסיק שמע את הצד של העובד הוא נדרש לקחת מספר ימים לשקול את טענותיו של העובד בטרם יקבל החלטה. במידה והמעסיק לא עומד בתנאים הנדרשים ממנו מומלץ לפנות לסיוע משפטי.

 

זכויות המפוטר

במידה והעובד הינו בעל ותק של שנה לפחות הוא זכאי לפיצויי פיטורים מן המעסיק שלו אם פוטרתם בשבע השנים האחרונות ולא קיבלתם פיצויים מומלץ לפנות לעורך דין בעל התמחות מתאימה. עורך דין בעל התמחות בדיני עבודה יוכל לסייע לכם לקבל את הפיצויים שמגיעים לכם על פי חוק.

פיטורים הם נושא לא נעים אך אם תדעו את הזכויות שמגיעות לכם על פי חוק תוכלו לצמצם את חוסר הנעימות למינימום. לפרטים נוספים ויעוץ מקצועי פנו לעו"ד ליאת פייגל.

איש משפט

מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
תינוק מדומה
זכויות וחוק
רשלנות רפואית בהיריון

דיני הנזיקין הינם חלק מן המשפט האזרחי והם עוסקים בנזקים שעלולים להיגרם במסגרות שונות, בין אם מדובר בנזקים פיזיים או ברכוש. מדובר בתחום משפטי סבוך המורכב מכמה תתי תחומים, שאחד

פרחים
זכויות וחוק
סוגי קנבינואידים האם קיימת החמרה בחוק?

מלבד אנשים אשר משתמשים בקנאביס אשר ניתן להם באישור רפואי, ישנם מיליוני אנשים בעולם אשר משתמשים במוצרי סיבידי שונים ללא מרשם רופא וללא אישור מהמדינה בה הם אזרחים. ובשנת 2020

מעבדה
זכויות וחוק
סוגי קנבינואידים האם קיימת החמרה בחוק?

מלבד אנשים אשר משתמשים בקנאביס אשר ניתן להם באישור רפואי, ישנם מיליוני אנשים בעולם אשר משתמשים במוצרי סיבידי שונים ללא מרשם רופא וללא אישור מהמדינה בה הם אזרחים. ובשנת 2020

פטיש חום
עורך דין
נוטריון מול עורך דין

לא אחת קורה שאנחנו זקוקים לשירותיו של נוטריון או עורך דין, אך בפועל רבים מאתנו לא יודעים מה ההבדל בין השנתיים. האם כל עורך דין הוא נוטריון? והאם כל נוטריון