עבירות מין – סקירה על סוגי העבירות והעונשים

עבירות מין הגדרתן: עבירות שקשורות במיניות וכרוכות במגע, דיבור, או במראות מיניים אשר עלולות להטריד או לבוא לידיי כפייה על הקורבן.

קטגוריית עבירות המין נחשבות לעבירות פליליות חמורות על פי חוק, למרות זאת, קיימות גם עבירות הנחשבות לקלות יותר יחסית בסקאלה, שבה, ניתן לראות את סוגי עבירות המין מדורגות לפי חומרתן בין הקלות ועד לקשות שבהן ובהתאם לזה את דרגות הענישה.

משום נסיבות פיזיולוגיות, לרוב, עבירות המין מתבצעות כלפיי המין הנשי. עבירה כמו אונס מיוחסת רק במקרה שהקורבן הינה מהמין הנשי, שאר עבירות המין כגון: מעשה מגונה, בעילה אסורה בהסכמה ומעשה סדום מנוסחות בלשון נקבה אבל מתייחסות לשני המינים, על אף, שמתרחשות לרוב כלפיי נשים הם יכולות לחול גם כלפי המין הגברי.

 

אונס

אחת העבירות החמורות בקטגוריית עבירות מין שהגדרתה היא: החדרה של איבר מין, חפץ כלשהו או כל איבר אחר שבגוף, נחשבים לאונס כאשר מוחדרים לאיבר המין בגוף האישה. (סעיף 345) מגדיר מצבי בעילה הנחשבים לאונס. סעיף זה מתבסס על מצבים בהם האישה חסרת אונים כמו במקרה של בעילה שהושגה במרמה, בעילה שלא בהסכמתה של האישה, מצב שבו האישה לא נמצאת ביישוב הדעת שמתאפיין בתסמינים כמו חוסר בהכרה או אי שפיות זמנית ואינה יכולה לקבל החלטה בכובד ראש ניצול מצב זה נחשב לאונס, ישנם גם מקרים שלמרות ההסכמה נחשבים לאונס כמו בעילת קטינה מתחת לגיל 14 או בעילה תוך ניצול לקות נפשית או שכלית של האישה.

 

בעילה אסורה בהסכמה

 (סעיף 346 לחוק) מורה על מקרים בהם הבעילה אסורה גם שבהסכמה כאשר מדובר על קיום יחסי מין עם קטין בין גילאי 14 – 16 או קיום יחסי מין עם קטין בין גילאי 16 – 18 שנחשב לניצול במסגרת יחסי מרות, יחסי תלות או כל מקרה של בעילה שבין קטין בגיל זה לאנשי חינוך או השגחה, לרבות, קיום יחסי מין עם בגיר מעל גיל 18 המתקיימת במסגרת העבודה או השירות נחשבת לניצול מיני ומוגדרת כבעילה אסורה בהסכמה.

 

מעשה סדום

 (סעיף 347) נעשה בהחדרת איבר מין, חפץ או כל איבר אחר שבגוף לפי הטבעת של הקורבן או החדרת איבר המין לפיו של הקורבן. מעשה סדום נחשב כאשר מתרחש באחד מהמקרים שבסעיף 346 של ביצוע המעשה בקטינים. אם ביצוע העבירה נעשה באחד המצבים המוגדרים בסעיף 345, קבע המחוקק שביצוע העבירה תיחשב לביצוע אונס ועונשה יהיה בהתאם.

 

מעשה מגונה 

(סעיף 348) אינו כרוך בבעילה, סעיף זה מפרט על פעולות מיניות שלא בהסכמת אחד הצדדים והמעשה מתבצע לצורך גירוי או סיפוק מיני שבא לידיי ביטוי במגוון רחב של אקטים מיניים, מנגיעה במקומות מוצנעים ועד לאוננות. מעשה מגונה בפומבי (סעיף 349) מתייחס בדרך כלל לאוננות בחשיפה של אדם אחד ויותר או חשיפת איבר המין בציבור.

 

הענישה על עבירות המין

בית המשפט מתייחס לכול עבירות המין בצורה מחמירה, אך יש מקרים שבהם יפסוק ענישה מירבית בשל החומרה בביצוע המעשה.

 לפי סעיף 345 עבירת אונס תגרור פסיקה של עד 16 שנות מאסר, אך במקרה חמור יותר שבו הבועל משתמש בנשק קר או חם או שמבצע את המעשה באלימות וחבלות גופניות, בנוכחות של אדם אחר או התעללות במהלך האונס בית המשפט יתייחס למקרה הזה כחמור יותר ויפסוק מאסר של עד 20 שנה.

מעשה סדום הענישה היא כדינו של מעשה אונס – מאסר עד 16 שנה, אך אם העבירה בוצעה (לפי סעיף 345) בקטין, על יד איומים בנשק חם או קר, התעללות, חבלות ואלימות פיזית, יקבע העונש כחמור יותר ודינו יהיה עד 20 שנות מאסר. 

בעילה אסורה בהסכמה קובע בית המשפט עונש בין 3 ל- 5 שנות מאסר לפי נסיבות המקרה.

קיום יחסי מין עם בגיר מעל גיל 18 גם נחשב לבעילה אסורה בהסכמה כאשר מדובר בניצול יחסי מרות אם בעבודה או בשירות על כך יקבע החוק 3 שנות מאסר. ובית המשפט יחמיר יותר במקרה של בעילה אסורה במעורבות קטינים שבה תיקבע 5 שנות מאסר.

זומנת לחקירה בשל ביצוע עבירות מין? במשרדנו עורך דין פלילי המומחה בתיקי עבירות מין כך שתקבל את כל הייעוץ הנדרש לשם הקלת החומרה במקרה המסוים. מומלץ מאוד! לקבל ייעוץ בהקדם האפשרי עוד בתרם יצירת קשר עם גורמי המשטרה.

 

עורך דין פלילי

מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
התנגשות רכבים
חדשות
האם "שוד דרכים" מהווה תאונת דרכים

כולנו נוסעים בדרכים כל הזמן, הן בתחבורה ציבורית, והן ברכבנו הפרטי. ניתן לראות כי תקיפות ומעשי שוד שונים מוכרים במדינות מערביות, בניהן ישראל. נהגים אשר חוו תקיפה במהלך נהיגה או

מאזניים
עורך דין
רישום פלילי: ההשלכות והטיפול בו

רישום פלילי יכול להטיל צל כבד על חייו של אדם. גם אם העבירה בוצעה בגילאים צעירים ביותר, גם אם היא ברמת חומרה מינורית, וגם אם היו ספקות בנוגע לאשמתכם –

בית דין
עורך דין גירושין
מי יקבל את הרכב בגירושין?

גירושין הם אף פעם לא עניין פשוט, ולא משנה במי מדובר, בין אם אלו בני הזוג, הילדים במידה ויש, המשפחה והחברים המעורבים, ועוד. לא חסרים סיפורים על מקרי גירושין קשים

תינוק מדומה
זכויות וחוק
רשלנות רפואית בהיריון

דיני הנזיקין הינם חלק מן המשפט האזרחי והם עוסקים בנזקים שעלולים להיגרם במסגרות שונות, בין אם מדובר בנזקים פיזיים או ברכוש. מדובר בתחום משפטי סבוך המורכב מכמה תתי תחומים, שאחד