כל השיטות למחיקת חובות בעשור האחרון

חובות, נושים וסנקציות כלכליות, הם רק חלק מהשפל הכלכלי שהאדם שצבר חובות הגיע אליו. זאת בין אם באשמתו הישירה, ובין אם בעקבות שרשרת קבלת החלטות עסקיות לא מוצלחות במיוחד. כך או כך, מערכת המשפט בישראל רואה בשיקומו של החייב ערך מוסרי נעלה, ובהתאם לכך היא מעמידה לרשותו מספר דרכים ושיטות למחיקת החובות

 

צבירת חובות – לחץ כלכלי ונפשי

המציאות הכלכלית המורכבת של ימינו, ובמיוחד עם תקופת הקורונה שהשפיעה על אנשים רבים, הביאה לכך שאנשים רבים הגיעו למצב של צבירת חובות, כתוצאה מהתנהלות כלכלית רשלנית, שורת עסקאות לא מוצלחות ושלל סיבות נוספות. כאשר החובות מתחילים להיערם, מבלי יכולת להחזירם, עניין ההגבלות והסנקציות הכלכליות הוא רק עניין של זמן.

מעבר לשפל הכלכלי, צבירת חובות משפיעה לרוב גם על המצב הבריאותי של החייב, בעיקר בעקבות תחושות של דאגה, מתח ולחץ נפשי רב, תחושות היכולות להתפתח לשלל בעיות בריאותיות נוספות. אמנם נראה שמדובר במצב בלתי הפיך שאין ממנו חזרה, אך למעשה, מערכת המשפט בישראל מעמידה לרשות החייב מספר אפשרויות של מחיקת חובות.

 

מחיקת חובות – שיקום או בריחה מאחריות?

מחיקת חובות נשמעת עבור רבים מאיתנו כמעין 'פתרון קסם', המאפשר לחייב לברוח מאחריות ולהתחמק מתשלום החובות שצבר במהלך השנים. אך למעשה, מערכת המשפט בישראל רואה בתהליך מחיקת החובות תהליך שיקומי, מתוך הבנה כי מרבית האנשים נקלעו למצב זה שלא במזיד וכי אף אחד מהצדדים לא ירוויח מהתרסקות כלכלית של החייב. בראייה רוחבית, תהליך מחיקת חובות מאפשר לחייב לרכוש כלים כלכליים שיסייעו לו לצאת לדרך כלכלית חדשה, כאשר התהליך אינו מתעלם מהנושים, ובאמצעות בניית תכנית כלכלית מותאמת אישית למצבו של החייב, גם הנושים יקבלו לפחות חלק מהסכום המגיע להם.

 

מהן השיטות למחיקת חובות?

תהליך מחיקת חובות הוא בסופו של דבר תהליך משפטי, אשר עבר כמה וכמה שינויים וגלגולים בעשור האחרון כפי שנראה להלן:

 

  • הליך חדלות פרעון

תהליך אשר החליף מחודש ספטמבר 2019 את הליך פשיטת הרגל המיושן, כשהוא מאפשר בעיקר שינוי מבני בניהול סדרי הדין, באופן המקצר משמעותית את זמני התהליך ושימת דגש על השיקום הכלכלי של החייב.

 

  • הגעה להסדר עם הנושים

שיטה נוספת למחיקת חובות היא פנייה יזומה של החייב אל כל נושה בנפרד, בכדי להגיע מולו להסדר פרטני בעניין תשלום החוב. שיטה זו אינה כפופה לחוק ולמערכת המשפט, אך עדיין ניתן ואף מומלץ להיעזר בעורך דין מקצועי בתחום.

 

  • איחוד תיקים בהוצאה לפועל

הליך זה מתנהל בהוצאה לפועל והוא מאפשר את ריכוזם של מספר תיקים לתיק אחד, עם הסדר תשלומים שייקבע בהתאם. אחד היתרונות הבולטים של הליך זה הוא עיכוב ההליכים שנפתחו נגדו.

 

לצאת לדרך כלכלית חדשה

ניתן לראות אם כן, כי מערכת המשפט בישראל מעמידה מספר שיטות ודרכים לחייב לצאת לדרך כלכלית חדשה, ועל מנת לבחור את הדרך המתאימה ביותר עבורכם, ובעיקר למצבכם הכלכלי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום.

חובות

אולי תאהבו גם את: