איך להתכונן לקראת חקירה תחת אזהרה?

אף אחד לא רוצה להגיע למצב שבו הוא צריך להיחקר במשטרה גם אם בתור עד ובטח לא בתור חשוד בעבירות פליליות, אבל למרבה הצער הדבר קורה לא מעט. חשוב להגיע לחקירה תחת אזהרה מוכנים ולכן כתבנו את המדריך הקצר הבא. 

 

חקירה באזהרה במשטרה

חקירה באזהרה או חקירה פלילית היא אחד השלבים באיסוף תיק פלילי כנגד חשוד במעשים פליליים. מטרת החקירה היא להוסיף ראיות לתיק שנאסף כנגד אותו חשוד במטרה להגיש נגדו כתב אישום, ובסופו של דבר להרשיע אותו בעבירות המיוחסות לו בבית המשפט. חקירה באזהרה יכולה להתחיל כמתן עדות ואז להפוך תוך כדי לחקירה פלילית.

לנחקר בחקירה זאת עומדת הזכות לשמור על שתיקה, לקבל הסבר מפורט על העבירות בהם הוא מואשם וכמובן הזכות להתייעץ עם עורך דין. לעיתים קרובות חקירה באזהרה מגיעה בהפתעה, ביחד עם מעצר של החשוד, אבל לעיתים חוקר משטרה יזמן אדם לחקירה בעוד מספר ימים ויאפשר לו להתכונן אליה.

 

איך להתכונן לחקירה?

חקירה במשטרה תחת אזהרה היא לא דבר שכדאי לזלזל בו. לכן חשוב להגיע אליה מוכנים ככל הניתן. ישנם שני מסלולים של הכנה לחקירה פלילית ונפרט מעט על כל אחד מהם בפסקאות הקרובות.

 

התייעצות עם עורך דין

הדבר החשוב והמשמעותי ביותר שיש לעשות בכדי להתכונן לחקירה פלילית הוא התייעצות עם עורך דין פלילי מהשורה הראשונה. עורך דין כזה, שיעמוד לצידכם בכל הנדרש, ניתן למצוא באתר https://www.plili.org.il. עורך הדין שאותו תבחרו יכין אתכם לחקירה במגוון צורות, ואם יש צורך בכך הוא גם יגיע ללוות אתכם ביום החקירה עצמו.

בנוסף לכך עורכי דין פליליים יכולים לקצר מעצרים או לדאוג באופן כללי לזכויות העצור או הנחקר שאותו הם מייצגים. מצבו של נחקר בעבירה פלילית שמיוצג על ידי עורך דין איכותי, הוא טוב עשרות מונים מנאשם שאין לו כל ייצוג, ואשר נאלץ להסתמך על הידע המשפטי שלו ועל רחמי השוטרים שלא כדאי לסמוך עליהם.

 

הגעה לחקירה במוכנות למעצר ימים

הנושא השני שיש להתכונן אליו הוא שלאחר החקירה אתם תעוכבו למעצר של לפחות 24 שעות. חקירות רבות נגמרות במעצר של יום או כמה ימים, גם בכדי שהחוקרים יוכלו להמשיך את החקירה וגם בכדי למנוע שיבוש הליכי משפט והשמדת ראיות.

חשוב להגיע לחקירה אחרי מנוחה טובה וארוחה לא כבדה מידי, אבל כזאת שתחזיק אתכם. בנוסף אפשר ומומלץ להביא מספר בגדים להחלפה ומספר תכשירי היגיינה אישיים.

 

איך מתכוננים לחקירה בהזהרה – סיכום

חקירה פלילית היא חקירה שנערכת לאדם שיש חשד סביר לגביו שהוא עבר עבירה פלילית כזאת או אחרת. לנחקר בחקירות אלה עומדות כמה זכויות חשובות שכדאי להכיר, כמו זכות השתיקה. חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין לפני ההגעה לחקירה בכדי שהוא יוכל להכין אתכם להתמודדות הטובה ביותר עם החקירה הצפויה.

חקירה תחת אזהרה

אולי תאהבו גם את:

עורך דין פלילי

עבירות פליליות הן עבירות חמורות מאוד במשפט הישראלי ולא אחת העונש המרבי עליהן גבוה וכולל לא מעט שנות מאסר. לכן ברור מדוע אם אתם מואשמים

קרא עוד »