מי יקבל את הרכב בגירושין?

גירושין הם אף פעם לא עניין פשוט, ולא משנה במי מדובר, בין אם אלו בני הזוג, הילדים במידה ויש, המשפחה והחברים המעורבים, ועוד. לא חסרים סיפורים על מקרי גירושין קשים במיוחד, המערבים אינספור אמוציות, ענייני ממון ורכוש, משמורת, מזונות ועוד. אחת מן הסוגיות שעולות מדי זמן מה היא חלוקת הממון בין בני הזוג, לרבות הרכב. במאמר שלפניכם, נציג בקצרה את סוגיה זו ונפרט עליה.

 

שתי ערכאות מקבילות – בתי הדין הרבניים ובתי הדין לענייני משפחה

כל עו"ד, ובפרט עורך דין תעבורה שמתעסק בנושא הרכב בגירושין, מודע לכך שבגירושין יהודיים, במידה ובני הזוג נישאו בנישואים כדת משה וישראל, מחויבים להתגרש בבית הדין הרבני. אולם, בתוך סוגיית הגירושין, ישנן סוגיות נוספות, כמו ממון וחלוקתו, משמורת הילדים, מזונות אישה ומזונות ילדים ועוד. אלו, יכולים להיות נידונים הן בבית הדין הרבני והן בבית הדין לענייני משפחה, כך שבפועל, יש לנו שתי ערכאות מקבילות שיכולות לדון באותו הנושא. כמובן שבני הזוג צריכים להחליט באיזו ערכה הם בוחרים, ולעיתים עצם הבחירה הזו מהווה נושא למחלוקת משמעותית.

 

הרכוש המשותף – איך מחלקים אותו?

על זוגות שנישאו לפני ה-1 בינואר 1974 חלה חזקת השיתוף. חזקה זו אומרת שבני הזוג שותפים שווים בנכסיהם, גם אם הם לא השקיעו כספים באופן זהה ברכישת הנכסים. כלומר, כל עוד בני הזוג חיים יחד ומנהלים משק בית משותף, חלוקת הרכוש ביניהם תתבצע שווה בשווה.

על זוגות שנישאו לאחר ה-1 בינואר 1974, חלק חוק יחסי ממון. חוק יחסי ממון קובע שחלוקת הרכוש בין בני הזוג תעשה בדרך של איזון משאבים, שהינה השוואה של הנכסים שכל אחד מבני הזוג מחזיק (לרבות רכבים), ותשלום ההפרש בין הצד שמחזיק יותר לבין הצד שמחזיק פחות. בהקשר זה, ראוי לציין כי גם נכסים שרשומים על שם בן/בת הזוג בלבד, נכנסים לאיזון זה, לכן, אם הרכב רשום על שם אחד מבני הזוג לבד, אין זה משנה. איזון המשאבים הינו ברירת המחדל של חוק יחסי ממון, אלא אם כן קיים הסכם ממון בין שני בני הזוג אשר מסדיר את עניין חלוקת הרכוש באופן אחר.

 

אז מה קורה בפועל בעניין הרכב?

התשובה המתאימה ביותר היא – תלוי. התשובה תלויה במשתנים רבים ובנסיבות כל מקרה לגופו.

ככל שיש הסכם ממון בין הצדדים אשר מסדיר את חלוקת הרכוש ובין היתר הרכב, הרכב ילך לאחד מבני הזוג בהתאם להסכם. ככל שאין הסכם וברירת המחדל הינה חלוקת משאבים, הסוגייה עשויה להשתנות מאוד ממקרה למקרה. אין עוררין על כך שתחום דיני המשפחה הינו אחד התחומים הסבוכים והמורכבים ביותר שיש בעולם המשפט, לכן, ככל שסוגיה כזו מתעוררת בקרבכם ועשויה להיות רלוונטית, מומלץ להיוועץ באיש מקצוע שיסייע לכם ויסביר את התמונה הכללית.

 

אנשי חוק

אולי תאהבו גם את:

מזונות ילדים

כמה דגשים חשובים על מזונות ילדים : מזונות ילדים הם הזכות של הילד ולא של ההורה, מכאן כי כל החלטה בנוגע למזונות אותם משלמים הם

קרא עוד »