העילות לפסילה מנהלית של רישיון נהיגה

מתי ניתן לפסול לנהג רישיון נהיגה באופן מידי, ובאילו תנאים? החוק מגדיר שורת עבירות שביצוען מאפשר לגורם מוסמך לפסול מידית את רישיון הנהיגה של העבריין, לתקופות זמן שונות, בהליך הנקרא "פסילה מנהלית". מהן אותן עבירות ולאיזה משך זמן ניתן לפסול את רישיון הנהיגה? 

שוטר קצין, בדרגת מפקח ומעלה, יכול בעקבות זיהוי נהג המבצע עבירת תנועה חמורה, לבצע הליך הנקרא "פסילה מנהלית". הליך זה הוא למעשה שלילה זמנית ומידית של רישיון הנהיגה של אותו נהג, למשך פרק זמן קצוב. מהן העילות לפסילה מנהלית של רישיון נהיגה ולכמה זמן ניתן לשלול רישיון בגינן?

 

מהם משכי הזמן המאפיינים פסילה מנהלית?

שלילה זמנית של רישיון הנהיגה מבוצעת, בהתאם לנסיבות, לשלושה משכי זמן שונים. המשך הקצר ביותר הוא לשלושים יום. פסילה למשך זמן כזה מיועדת כאשר קצין המשטרה זיהה נהג שהואשם באחת מהעבירות שהוגדרו, וקיבל דוח על ביצוען.

פסילה לתקופה של שישים יום תתבצע כאשר הנהג היה מעורב בתאונת דרכים ללא הרוגים, ואילו במקרה של תאונת דרכים קטלנית, תתבצע פסילה לתשעים יום, כאשר במקרה זה לקצין המשטרה חובה לפסול את רישיונו של אותו נהג.

 

מהן העבירות המהוות עילה לפסילה מנהלית?

כאמור, במקרה הראשון, של פסילה מנהלית לשלושים יום, העילה תהיה ביצוע אחת מעשר עבירות בדרגת חומרה גבוהה, ואלו הן:

  • אי מתן זכות קדימה
  • נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים
  • נהיגה ברכב שאינו כשיר ועלול לסכן את יתר משתמשי הדרך
  • עקיפה בדרך לא פנויה
  • עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף
  • מהירות מופרזת (בפער של לפחות שלושים קמ"ש מהמהירות המותרת)
  • אי עצירה לפני מפגש מסילות
  • סיכון הולך רגל במעבר חצייה
  • נהיגה כאשר משקל הרכב חורג מהמותר בלמעלה מ-25%
  • הובלת חומרים מסוכנים שלא כדין

מקרים אלו, של ביצוע עבירות מסוכנות, כאשר קצין משטרה מזהה אותן ורושם בגינן דוח, יכולות להיות מלוות, על פי שיקול דעת הקצין, בפסילה מנהלית.

 

פסילה מנהלית במקרה של תאונת דרכים ללא הרוגים

במקרה של מעורבות הנהג בתאונת דרכים, אין הכרח שהפסילה תנבע מביצוע עבירה מסוימת, ויש לקצין המשטרה שיקול דעת אם לשלול לנהג את הרישיון או לא. חשוב לציין כי סמכות הקצין תקפה גם לתאונה ללא נפגעים כלל, אך זאת כאשר הוא מאמין כי ישנן די ראיות המעידות על נהיגה רשלנית של הנהג שמצדיקה הגשת כתב אישום. כאמור, במקרים אלה יישלל הרישיון לתקופה של שישים יום.

 

פסילה מנהלית במקרה של תאונת דרכים קטלנית

במקרה שתאונת הדרכים בה היה מעורב הנהג הובילה למוות, הרי שלקצין המשטרה חובה לפסול את רישיון הנהיגה לפרק זמן של תשעים יום, ובדומה לסעיף הקודם, כאשר הקצין מתרשם שישנן ראיות לכך שפעולותיו של הנהג גרמו לתאונה, וכי ראיות אלה מספקות לשם הגשת כתב אישום.

רשיון נהיגה

אולי תאהבו גם את:

תרחיש סכסוכי שכנים
סכסוכי שכנים? כך תפעלו

סכסוכי שכנים הם עניין נפוץ שיכול להפוך את החיים בבית משותף או באזור מגורים של בתים צמודים, לקשים ואף לבלתי נסבלים. סכסוכים אלו יכולים לנבוע

קרא עוד »