הסכם ממון אחרי שיפוץ הבית: כיצד מחלקים ומה מגיע לכל אחד כשמתגרשים

תהליך גירושין הוא לרוב אחד התהליכים הכואבים שאדם נאלץ לעבור בחייו. הדברים אמורים בשני הצדדים – הן בצד שיזם את הגירושין והן בצד שנאלץ לקבל אותם נגד רצונו. אחד השלבים החשובים ביותר, ולעתים קרובות גם הכואבים ביותר, הוא חלוקת הרכוש. החלוקה כאמור יכולה להתבצע בשתי דרגים? הדרך הראשונה –  על פי קביעת בית המשפט לענייני משפחה, שיחליט על אופן חלקת הרכוש, תוך איזון בין הצרכים וההעדפות של שני הצדדים. הדרך השנייה לחלוקה נכונה ומאוזנת של הרכוש היא באמצעות הסכם שיהיה מקובל על שני צדדים. מהם היתרונות והחסרונות של חלוקת רכוש ומזונות שנכפתה באמצעות בית המשפט? מדוע עדיף לחתום על הסכם ממון אחרי שפוץ הבית? מה מגיע לכל אחד מהצדדים בהסכם כזה? בשורות הבאות ננסה להסביר נושר מורכב ומסובך, בצורה מובנת ובקצרה.

חלוקת רכוש יזומה ביתי בית המשפט

במקרים שבהם זוגות המצויים בהליכי גירושין אינם מצליחים להגיע לעמק השווה ולגבש הסכם גירושים ראוי, עוברת ההחלטה בכל ענייני הרכוש של בני הזוג המתגרשים לבית המשפט. השופטים בבית המשפט לענייני משפחי מחליטים על אופן חלקת הרכוש ועל הדרכים ליישם את החלוקה.

חתימה על הסכם ממון

כאשר מדובר בנכס אחרי שיפוצים, ובעיקר אם השיפוצים הללו גרמו לעלייה בערך הנכס, הוא יחולק בין בני הזוג על פי תקדימים שונים ועל פי הוראות החוק. גם עצם קיומם של ילדים הזקוקים לסעד מצד אחד, או העדר ילדים מצד שני, עשוי להשפיע על התוצאה הסופית של הסדר החלוקה.השופטים אינם מתייחסים רק לערך הנכס, אלא גם למידת ההשקעה של כל אחד מבני הזוג בנכס עצמו.

הסכם ממון והתועלת בצידו

הסכם ממון הוא הסכם שנחתם בין בני זוג עוד בטרם התחילו את החיים המשותפים שלהם, או בסמוך למועד שבו התמסדו היחסים הללו. הסכם הממון כאמור מפרט בצורה ברורה את חלוקת הרכוש המשותף בין שני בני הזוג. הסכם איכותי שרואה את הנולד, עוסק גם ברכוש שעתיד להימבר בידי בני הזוג במהלך החיים המשותפים שלו. אם מדובר בגירושין על פי הסכם ממון אחרי שפוץ הבית, אזי על פי רוב יחולק הרכוש המשותף באופן שווה בין הצדדים, תוך שעליית הערת כתוצאה מהשיפוצים בבית נלקחת בחשבון לצורך החלוקה. בשנים האחרונות קנתה לה שביתה ההתייחסות לחיי הנישואין כאל הסכם כלכלי, המקנה זכויות לכל אחד מהצדדים החתומים עליו. בדרך כלל, יידונו הסכמי גירושים בבתי משפט אזרחי, בניגוד לגירושים דתיים, שבמקרים רבים מביאים לכך שתיק הגירושים כולו מתנהל על פי ההלכה היהודית.

הסכם ממון הוא הדרך הנכונה, הקצרה והמכובדת ביותר לגירושין מכובדים, כאלה שלא יפגעו באף אחד מהצדדים ולא ישאירו עליהם חותם שלילי, פתגם יהודי ישן אומר כי סוף מעשה במחשבה תחילה – וחתימת הסכם ממון מקיים הלכה למעשה את הפתגם הזה..

לפרטים נוספים: https://www.shiplus.co.il

אולי תאהבו גם את:

מזונות ילדים

כמה דגשים חשובים על מזונות ילדים : מזונות ילדים הם הזכות של הילד ולא של ההורה, מכאן כי כל החלטה בנוגע למזונות אותם משלמים הם

קרא עוד »