כל מה שרציתם לדעת על בדיקת אבהות

בדיקת אבהות נשמעת דבר פשוט ביותר. הרי כבר ראינו באינספור סרטים בדיוק איך עושים את זה. צריך רק להשיג בתחבולה כלשהי שערה או טיפת רוק של החשוד באבהות, לפנות למעבדה הקרובה, והופה – כמה שעות עוברות  ויש תשובה.  אז תנו לי לספר לכם שגם במקרה הזה, כמו בהרבה מקרים אחרים, המציאות קצת שונה מהנראה בסרטים.

 

בדיקת אבהות בישראל – מי יכול לעשות?

אז בואו קודם כל נשבור את המיתוס הזה לפיו כל אחד יכול לבצע בדיקת אבהות, אם רק ירצה בכך, מתי שירצה בכך. בישראל ניתן לבצע בדיקה גנטית לבדיקת אבהות אך ורק אם יש בידך צו מבית משפט לענייני משפחה או מבית דין דתי המאפשר לך לעשות זאת.

 

למה זה ככה?

כמו בעניינים אחרים בדין האישי, גם פה הסוד טמון בשילוב של מערכת דינים דתית ושל מערכת דינים אזרחית-מערבית. לשאלת האבהות יש השלכה משמעותית בדין הדתי היהודי לעניין הממזרות. ממזר זה ילד שנולד כתוצאה מקשר של אישה נשואה עם גבר שאינו בעלה. נישואין לממזר הם בעייתיים מאוד בראי ההלכה היהודית ולכן  הכרזה על ילד כממזר תפגע ביכולתו להינשא במדינת ישראל, שבה הנישואין מתנהלים לפי הדין הדתי. גם לפי הדין השרעי גילוי האב יכול ליצור בעיה בשל הפגיעה בכבוד המשפחה.

 

תביעת אבהות

אז הבנו, כדי לעשות בדיקת אבהות חייבים צו. איך משיגים את הצו הזה? יש שתי אפשרויות. האפשרות הראשונה היא הגשת תביעת אבהות לבית המשפט לענייני משפחה. הצדדים הרלוונטיים לתביעה יהיו האם, האב הרשום (אם יש), האב הנטען והילד. אם בית המשפט ישתכנע שטובת הילד אכן דורשת בדיקת אבהות הוא ייתן צו. גם אם בית המשפט לא ייתן צו, בשל חשש מהשלכות הבדיקה, עדיין ניתן לקבוע אבהות בהליך אזרחי המבוסס על ראיות שאינן גנטיות. האפשרות השנייה לקבלת צו אבהות היא דרך בית הדין הדתי. ההבדל הוא שבית דין דתי יכול להוציא צו כזה אך ורק בהסכמת כל הצדדים.

 

ההשלכות של בדיקת אבהות

בדיקת אבהות היא עניין רציני ויש לה השלכות משפטיות רבות. אם אכן מוכח שהאב הנטען הוא האב האמיתי, יש בכך כדי להשית עליו מספר חובות משפטיות כלפי הילד כמו מזונות או הסדרי ראייה. גם כלפי הילד ישנן השלכות כמו זכויות בירושה או מניעת האפשרות שיינשא לקרוב משפחה בעתיד. ואולי כדאי גם לציין את ההשלכה המשמעותית ביותר – הגשמת זכותו של הילד לדעת מיהו אביו, והגשמת זכותו של האב להכיר את האב.

 

לסיכום

אז ראינו שבדיקת אבהות זה עניין מסובך ובעל השלכות כלכליות ורגשיות רבות. לכן, כמו בכל עניין חשוב בחיים, כדאי להגיע מוכנים. אם הגישו נגדכם תביעת אבהות, או שאתם בעצמכם רוצים להגיש כזאת, אל תשאירו את התוצאה לידי הגורל. תצטיידו בידע ובסיוע משפטי איכותי, תדאגו לכך שהסיכויים יהיו תמיד לטובתכם למידע נוסף לחצו כאן כדי לעבור לאתר.

אשת מקצוע

מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
כספים וחשבונות
זכויות וחוק
החוקים בנוגע לזכאות בהר הכסף

הר הכסף הוא שמה של תוכנית ממשלתית, שהכוונה שלה הינה לסייע לישראלים, בין אפ הם שכירים ובין אם עצמאיים, לאתר סכומי כסף שעומדים לרשותם באחד הבנקים. מדובר בדרך כלל בתוכניות

אנשים רוקדים
זכויות וחוק
חוקי הקמת אירוע במקום ציבורי

לכאורה, הקמת אירוע במקום ציבורי נתפסת כעניין פשוט למדיי. כל מה שצריך הוא לבחור את המקום המועדף לעריכת האירוע, לקבוע את היום והשעה המיועדים ולהזמין את האורחים להגיע. בהמשך מארגנים

זכויות וחוק
האם חוקי להזמין שמן CBD לישראל

השיח על שמן סי בי די או בשמו המוכר יותר שמן קנאביס הולך וגובר בשנים האחרונות במדינת ישראל בפרט ובעולם בכלל. אז נכון שבמדינת ישראל צריכת קנאביס היא אינה חוקית,