איך מתגרשים – מה שחייבים לדעת

גירושין זה הליך לא נעים לשני בני הזוג, במיוחד אם מעורבים גם ילדים משותפים בסיפור. גירושין ברבנות או באזרחות, בכל מקרה – הנה כל מה שהכי חשוב לדעת

כל זוג אשר נכנס בברית הנישואין לא מדמיין את שלב הגירושין, אך זה הוא שלב שהופך ונהיה נפוץ יותר ויותר. גירושין בישראל של נישואין שנערכו ברבנות כוללים בתוכם 2 חלקים עיקריים והם ההליך הדתי וההליך הכלכלי, כמובן במידה ובמסגרת הנישואין היו ילדים נוסף גם חלק המשמורת. מכיוון שמדובר בהליך משפטי, בהקשר חלוקת הממון והרכוש, מומלץ לבחור בליווי של עורן דין גירושין שיתמוך את ההליך וישרת את האינטרסים של בני הזוג.

 

גירושין כהליך משפטי

אמנם חתונה מגיעה מאהבה ומרצון לחיות ביחד לתמיד, הנישואין, כמו הגירושין, הם הליך משפטי לכל דבר ועניין. נישואין של יהודים מתבצעים ברבנות ועל כן גם הגירושין הם הליך משפטי שנדון בבית דין דתי. במידה ויש עניין בהליך מסובך יותר הכולל חלוקת רכוש ומשמורת ניתן גם להעביר את משפט הגירושין לבית דין אזרחי.

לאחר ההחלטה באיזה בית דין לנהל את ההליך חשוב לזכור כי מעבר להחלטה להתגרש מתקבלות החלטות נוספות בבית הדין שבעקבות כך שנלקחו על ידי שופט מקבלות תוקף משפטי. חובה לקיים את ההחלטה שנלקחה במשפט וערעור עליה הוא גם כן הליך משפטי המתקיים בבית דין.

 

גירושין בגישור

אמנם מדובר בהליך משפטי אך ניתן לא לגשת לבית משפט אלא לפנות לגישור לצורך החלטה בחלוקת הרכוש והמשמורת. כלומר, במידה והנישואין היו ברבנות, חובה לעבור דרך בית הדין הרבני לגירושין פורמליים כחוק, אך לגבי חלוקת הרכוש והמשמורת מומלץ כן לפנות לגישור ולאו דווקא ישירות למשפט בבית דין אזרחי. הליך זה, בשונה מהליך בבית משפט, מאופיין בהרבה שיחות משותפות של המגשר עם בני הזוג בשונה ממשפט בו נפגשים בני הזוג בתוך בית הדין עצמו בליווי צמוד של עורכי דינם.

 

משמורת

במידה ומעורבים ילדים משותפים בהליך הגירושין יש צורך בהחלטה על חלוקת המשמורת בין שני בני הזוג. הכוונה במשמורת היא הסדר על חלוקת וזמן שהות הילדים אצל כל אחד מבני הזוג. משמורת מלאה משמעותה שהילדים נמצאים תמיד אצל אחד מבני הזוג בלבד, משמורת חלקית כוללת את שני בני הזוג בחלוקה משתנה. במידה ואחד ההורים אכן מקבל משמורת מלאה אין שינוי בסטטוס של בן הזוג השני כהורה הילד, אך הילד לא ילון אצלו.

נישואין עלולים להסתיים בגירושין שיכולים להיות הליך מאוד מורכב ולא נעים עבור שני בני הזוג לכן מומלץ תמיד לנהל את ההליך בליווי גישור ולאו דווקא לגשת מיד לבית משפט. בנוסף, במסגרת הסדר הגירושין, יש לקבל החלטה בדבר מקום הלינה של הילדים וחלוקת המשמורת עליהם בין בני הזוג.

 

 

משפחה מפורקת

אולי תאהבו גם את:

מזונות ילדים

כמה דגשים חשובים על מזונות ילדים : מזונות ילדים הם הזכות של הילד ולא של ההורה, מכאן כי כל החלטה בנוגע למזונות אותם משלמים הם

קרא עוד »